Racot

Dwanaście Ksiąg upamiętnia miejsca pobytu Adama Mickiewicza w Wielkopolsce na przełomie 1830 i 1831 i nawiązuje do treści zawartych w epopei narodowej „Pan Tadeusz”.

W poprzednich wpisach opisałam księgi w Turwi, Kopaszewie Bielewie i  Lubiniu. Kolejne znajdują się w Racocie, Gryżynie, Choryni, , Dolsku, Śmielowie, Dębnie, Żerkowie i Cichowie.

W trzeciej części opowieści kontynuuję opis inspiracji Adama Mickiewicza, tym razem VIII Księga Pana Tadeusza.

Racot Pałac Jabłonowskich

Racot, ul. Dworcowa 5, 64-000 Kościan

W czasach, gdy Adam Mickiewicz gościł w Wielkopolsce, Racot był własnością księcia Antoniego Jabłonowskiego, syna Doroty z Broniszów, która jako dziewczynka przeżyła niesamowitą historię związaną z tym majątkiem.

Piotr Bronisz, kasztelan kaliski, wyruszając na wojnę ze Szwedami, powierzył swoją żonę i córkę Dorotę opiece komisarza, mieszkańca tego majątku.

Wiele lat minęło, a rodzina nie miała od niego żadnej wieści, gdy nagle z niewiadomego źródła dotarła do majątku pogłoska, że Piotr Bronisz zmarł w tatarskiej niewoli. Wieść ta, tak zmartwiła Panią Broniszową, że rozchorowała się i wkrótce zmarła.

Po jej śmierci, komisarz przywłaszczył sobie majątek Broniszów, a córkę Piotra, Dorotę wysłał na odległą wieś.

Gdy po wieloletniej nieobecności Piotr wrócił do kraju i dowiedział się o losie swojej rodziny, zebrał zastęp znajomych kompanów. Uzbrojeni odbili Racot i zakończyli rządy komisarza.

Czy wiesz, że…

VIII Księga Pana Tadeusza „Zajazd” zawierająca wątek sporu o zamek najprawdopodobniej została zaczerpnięta z powyższej historii.

Podróże z Panem Tadeuszem wycieczka weekendowa do Racotu

Księga VIII w Racocie

Zespół Pałacowy w Racocie został zaprojektowany przez włoskiego architekta Dominika Merliniego. We wnętrzach, pomimo upływu ponad dwustu lat zachował się pierwotny układ pomieszczeń , bogate dekoracje sztukatorskie, piece, kominki i schody.

Wycieczka weekendowa do Pałacu w Racocie.

Pałac Jabłonowskich Racot

Racot tablica informacyjna

Historia Pałacu

W Pałacu gościło wiele znamienitych osób. Byli tu, między innymi: Tadeusz Kościuszko, Książę Józef Poniatowski i Józef Wybicki. W okresie międzywojennym, pałac był rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej. W lipcu 1927 roku w Racocie przebywał Ignacy Mościcki.

Obecnie znajduje się tu Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny specjalizujący się między innymi w organizacji zawodów konnych. Można skorzystać z jazdy konnej lub przyjemnie pozwiedzać park bryczkami.

 

{google_map}Racot{/google_map}

Polecane wpisy
3 komentarzy
  • Małgorzata
    Odpowiedz

    Pałac wspaniały a Twoje wyszukane ciekawostki cenne!

  • marianka
    Odpowiedz

    Ha, ale historia! Jak w bajce o małej księżniczce prawie;)

  • Barbara Radek
    Odpowiedz

    Małgosiu, Marianko dzięĸuję za komentarze.
    Miło mi, że ktoś to czyta.
    pozdrawiam,
    Barbara

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zacznij pisać i naciśnij klawisz Enter, aby szukać