Jezioro Solecko
Weekend nad Jeziorem Solecko w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym im. Wiktora Degi Gościm
20/22 maja 2016
Dni coraz cieplejsze, przyroda obudziła się ze snu zimowego a mnie ciągnie na łono natury.
Marzyłam by weekend spędzić w urokliwym i spokojnym miejscu, gdzie ptaki ćwierkają, wiosna roztacza zapachy kwitnących kwiatów a nocą, na czarnym niebie, iskrzą olbrzymie ilości gwiazd.
Taki zakątek znaleźliśmy w dolinie Noteci.
Biwak w postaci dwóch kamperów zakładamy nad jeziorem Solecko w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym, w pobliżu wioski Gościm.
Ośrodek prowadzi turnusy sanatoryjne dla osób leczących schorzenia narządu ruchu i pourazowe dolegliwości, ale wynajmuje również domki kempingowe i prowadzi pole namiotowe.
Ciepły wieczór zachęcał do spacerów. Podążając za spacerującymi kuracjuszami trafiłam do wypożyczalni sprzętu wodnego, która wraz z przystanią i kilkoma pomostami stanowiła ich cel przechadzek.
W sobotę wyruszamy na wycieczkę rowerową. Wpierw robimy zakupy w odległej wiosce Gościm, a następnie kierujemy się ścieżką prowadzącą wzdłuż jeziora Solecko.
Trasa prowadzi wysoką skarpą porośniętą przez kwitnące konwalie, a następnie w pobliżu rezerwatu przyrody Czaplenice, który zlokalizowany na wąskim półwyspie – grobli rozdziela jezioro Solecko od Lubiatowskiego. Wstęp do rezerwatu Czaplenice jest zabroniony, ale widok nie tkniętej ręką człowieka przyrody jest niesamowity.
Czy wiesz, że..
Sójka potrafi zasadzić w ciągu roku nawet 500 drzew?
Jesienią, ten zapobiegliwy ptaszek, o pięknych, niebieskich piórkach, potrafi założyć nawet 1000 schowków z zapasami żołędzi i orzechów. Wiosną, z zapomnianych, niezjedzonych orzechów kiełkują roślinki.
Kormorany
Na jeziorze Lubiatówka znajduje się wyspa – siedlisko kormoranów. Niestety widok jest przerażający, bo odchody tych wielkich czarnych ptaków siedzących na najwyższych gałęziach drzew niszczy wszelką roślinność. Na zdjęciu poniżej widać przebarwione na biało kikuty obumarłych drzew. Pomimo, że jest tu stworzony rezerwat, podobnież liczebność kormoranów jest monitorowana i w razie niekontrolowanego wzrostu trzebiona.
Poniżej załączam link z wywiadu prowadzonego przez Wajraka o kormoranach.
Jak tu żyć z kormoranem wywiad z Wajrakiem
Po powrocie z wycieczki, jeszcze raz odwiedziłam wypożyczalnię sprzętu wodnego. Bardzo się ucieszyłam, gdy kuracjusz wskazał mi w pobliskich trzcinach gniazdo perkoza. Pomimo wielu spacerujących w pobliżu gniazda, ptak sobie nic z tego nie robił i cierpliwie wysiadywał potomstwo. Miałam szczęście, bo trafiłam na moment, gdy perkozy zamieniały się rolami . Pomimo szybkiej akcji przez kilka chwil, w gnieździe widoczne były maleńkie jajeczka. Pewnie teraz, gdy piszę te słowa maleństwa już się wyległy, a kuracjusze obserwują harce perkozich piskląt.
Gdy ja zachwycałam się rodzinką perkozów, znajomi grali na plaży w bule. Emocji było wiele, zwycięzca wyłoniony.
Pobyt w Gościmiu zaliczam do bardzo udanych, chętnie tu wrócę.
Na wiosnę, to chyba w każdym z nas się odzywa tęsknota za czasem spędzanym na łonie natury, jest tak pięknie!
Okolica przepiękną a zdjęcia są wyjątkowe! Bardzo podoba mi się ,że mają duży format! To nowość na stronie i cieszy OKO 🙂
Ostatnio przekonałem się do podróży kempingowych, i muszę przyznać, że cieszę się, że odszukałem ten blog 🙂 w zeszłym miesiącu zwiedzałem Podlasie i Mazury z rodziną i było cudownie. Wypożyczalnia kamperów okazała się strzałem w dziesiątkę. Serdecznie polecam wschodnią Polskę!!