
Poreć zwiedzanie
Poreć na rowerach
Wakacje w Chorwacji wpis drugi
16.6.2015
Poniedziałkowe popołudnie minęło na przyjemnościach, główną atrakcją oczywiście były kąpiele w cieplutkim morzu. Kolejnego dnia jedziemy na wycieczkę rowerową. Odwiedzimy Poreć.
Zanim wyruszyliśmy, przezornie wymeldowaliśmy się z kempingu Zelena Laguna, aby nie objęła nas opłata za kolejną dobę. Kampery zostają przed recepcją kempingu, a my, wzdłuż linii brzegowej jedziemy w kierunku turystycznej stolicy Istrii.
Mijamy kompleksy hotelowe, pochowane wśród piniowych lasów. Ze ścieżki spacerowo-rowerowej roztacza się wspaniały widok na morze, wysepki i najstarszą część miasta z charakterystyczną dla chorwackich miast górującą nad zabudowaniami dzwonnicą.
Zbliżając się do centrum Poreć, zatrzymujemy się przed urzędem miasta. Zadbany budynek i palmy, których w tym regionie Chorwacji nie jest wiele to idealny kadr na pamiątkowe zdjęcie z wakacji.
Jadąc nadbrzeżem portowym mijamy stragany. Najbardziej niezwykłe jest stoisko z marcepanowymi kolorowymi słodkościami. Co tu kupić? Jabłuszko, cytrynkę a może banana?
Tematem przewodnim w Chorwacji jest lawenda. Jej zapach unosi się prawie z każdego skwerku oraz sklepików oferujących pamiątki. Są poduszeczki, olejki zapachowe, bukiety suszone i wiele innych wariacji z lawendą w tle. Przyznam się, że uzależniłam się od tego zapachu. Przywiozłam do domu suszone bukiety, które pod wpływem lekkiego muśnięcia nadal (choć już grudzień) roztaczają zapach Chorwacji.
- stragany z marcepanowymi ozdobami
- weneckie akcenty (maski) nie dziwią, przez 500 lat miasto pozostawało pod panowaniem Wenecjan (1267 do 1797)
- wielki wybór słodkości
- ceramika z lawendowym motywem
Jak przystało na babę, zaczęłam od zakupów, ale przejdźmy do części zabytkowej miasta.
Poreč jest jednym z najstarszych miast Istrii. Znaleziska archeologiczne potwierdzają istnienie osady rybackiej Ilirów z okresu VI do IV wieku p.n.e.
W I w. p.n.e. Rzymianie zamienili Poreč w warownię. Z tych czasów do dzisiaj zachowały się główne ulice Cardo Maximus i Decumanus oraz pozostałości świątyni Neptuna.
Rozkwit miasta przypada na okres bizantyjski. W VI wieku ne w miejscu chrześcijańskiej świątyni wzniesionej ku czci świętego Maura (męczennika i pierwszego biskupa Porecu) powstaje bazylika Eufrazjusza, która w 1998 roku zostaje wpisana na listę UNESCO, jako jeden z najświetniejszych przykładów wczesnej architektury bizantyjskiej w regionie Morza Śródziemnego.
- Pozostałości po czasach rzymskich
- świątynia Neptuna
- i lapidarium

Zabytkowe budynki z jasnego piaskowca i uliczki z wypolerowanego kamienia taki widok towarzyszy nam we wszystkich chorwackich miasteczkach.
Kolejnym przystankiem po naszym chorwackim tourne jest odległa zaledwie o kilka kilometrów wioska Funtana. Opis pojawi się wkrótce.
Przydatne linki:
Piękne zdjęcia Bazyliki świętego Eufezjana można obejrzeć na stronie prowadzonej przez pasjonata obiektów Unesco tutaj link do zdjęć Sebastiana Mierzwy.
Inspiracją do odwiedzenia Porecia był dla mnie „Film z Porecia i Vrsar” opracowany przez Eugeniusza Delbowskiego – polecam.
Bardzo ładnie opracowane i aż chce wskoczyć w samolot aby za moment pospacerować nadmorską promenadą!
Zdjęcia śliczne,
Lubię marcepan i lawendę…
pozdrawiam i czekam na kolejny opis.